Ќерката на Марадона во солзи по емотивната посвета од Бока јуниорс

112

Далма Марадона, ќерката на Диего Армандо Марадона, не можеше да ги скрие солзите кога фудбалерите на Бока јуниорс му оддадоа почит на татко ѝ за време на мечот со Њуелс олд бојс во неделата.

Седејќи во боксот на својот татко на славната „Бомбонера“, каде што Диего играше двапати – на почетокот и на крајот на кариерата, 33-годишната Далма беше во солзи кога фудбалерите на Бока отидоа до аут-линијата пред неа и поставија дрес на Марадона аплаудирајќи откога Едвин Кардона го постигна првиот гол во 2:0 победата.

Дуелот во аргентинската Примера дивизион постави еден против друг два од поранешните клубови на Марадона и двата клуба носеа маички со неговиот лик, а кога почна мечот, сите фудбалери на грбот го имаа името „Ел Пибе дел оро“.