Садио Мане (лево) и Мохамед Салах

Конфедерацијата на африкански фудбал (ЦАФ) ги номинираше двојката на Ливерпул, Садио Мане и Мохамед Салах, како и ѕвездата на Манчестер сити, Ријад Марез за најдобар африкански фудбалер за 2019 година.

Сенегалскиот ас Мане ќе биде фаворит за титулата пред својот египетски клупски колега, откако заедно ја освоија титулата од Лигата на шампионите, но од друга страна Марез ја освои Премиер-лигата со Сити и беше капитен на Алжир на патот до трофејот на Африканскиот куп на нации.

За победникот ќе гласаат капитените и тренерите на 54-те африкански нации, а наградата ќе биде доделена на 7 јануари во Хургада, Египет. Салах ја освојуваше наградата последните две години, додека Марез беше победник во 2016. Сан нема титула – беше трет во 2016 и втор зад Салах последните две години.

Ријад Марез