Шкендија доби лесен противник во квалификациите за ЛШ

281

Македонскиот првак Шкендија ќе се сретне со естонскиот првак Номе Калју во првото коло од квалификациите за фудбалската Лига на шампионите (ЛШ). Ова е резултат од ждрепката влечена денеска во седиштето на Европската Фудбалска Унија (УЕФА) во Нион, Швајцарија.

Тетовци кои беа носители на извлекувањето добија полесен противник, избегнувајќи ги романски Клуж и унгарски Ференцварош од можните ривали.

Шкендија минатата сезона стигна до третото коло од квалификациите за ЛШ, каде што беше елиминирана од австриски Салцбург.

Првите мечеви се играат на 9 и на 10 јули, реваншите се една недела подоцна.