Шевченко пак ги спои европските великани во ЛШ

1703

Актуелниот двократен европски првак Реал Мадрид ќе се сретне со Баерн, додека Ливерпул ќе игра против Рома, во полуфиналето на фудбалската Лига на шампионите (ЛШ). 

Ова е резултат од денешната ждрепка во Нион, Швајцарија, во чие извлекување учествуваше легендата на украинскиот фудбал, Андриј Шевченко.

Реал Мадрид беше поуспешен од Баерн во четврт-финалето на претходното издание на натпреварувањето.

Првите мечеви се играат на 24/25 април, а ревашните на 1/2 мај. Финалето во Киев е закажано за 26 мај.