Шаќири: Одам во Белград да играм фудбал, од ништо не се плашам

179

Швајцарскиот фудбалски репрезентативец со потекло од Косово, Џердан Шаќири, кој ќе гостува со Ливерпул на Црвена Ѕвезда во натпреварот од Лигата на шампионите оваа есен, рече дека не се плаши да пристигне во главниот град на Србија.

Шаќири на Светското првенство во Русија пред два месеца, голот против Србија го прослави со спојување на рацете во форма на двоглав орел што беше причина за критики, како во Србија, така и во Швајцарија.

На најавите дека тој ќе биде изложен на голем притисок во Белград од страна на навивачите, фудбалерот одговори:

– Не дозволувам ништо да ме исплаши. Читав сė што беше напишано. Одам сосема нормално, да играм фудбал. Од никого не се плашам – изјави Шаќири.

Ливерпул на 6 ноември ќе гостува во Белград на уште отсега распродадениот стадион „Рајко Митиќ“.