Франција во финале на СП 2018

187

Селекцијата на Франција се пласираше во финалето на Светското првенство, откако вечерва поведе со победа против Белгија.

Во првиот полуфинален меч, Французите славеа со 1:0 против Белгија и на тој начин се изборија за меч за титулата. Натпреварот не ги оправда очекувањата бидејќи Франција и Белгија беа најатрактивните селекции во досегашниот дел од Мундијалот.

Противник на Франција во големото финале в недела ќе биде подобриот од дуелот меѓу Хрватска и Англија.