Финалето на Лигата на шампионите во 2020 година ќе се одржи во Истанбул на Олимпискиот стадион во Ататурк, потврди УЕФА.

Одлуката беше донесена во Киев за време на состанокот на Извршниот комитет на Европскиот фудбалски штаб. На 26 мај во главниот град на Украина ќе се одржи финалето на годинашното издание на најпрестижниот клупски турнир во светот, додека кандидатите се Реал Мадрид и Ливерпул.

На стадионот во Истанбул, кој има капацитет од 76.000 гледачи, беше префериран пред „Луж“ во Лисабон. Турскиот град го организираше финалето на Лигата на шампионите и во 2005-та, кога Ливерпул го победи Милан по пенали со 3-2 и стана петти пат шампион во Европа.

Финалето на Лигата на Европа во 2020 година ќе се одигра во Гдањск, Полска. Стадионот во полскиот град има капацитет од 44 илјади гледачи.

Суперкупот на Европа за две години ќе се одржи во „Драгао“ во Порто, кој собира над 52.000 луѓе.