УЕФА: Финалистите во ЛШ ќе добијат по 17 илјади билети

597

Двата тима финалисти во Лигата на шампионите ќе добијат по 17 илјади билети за Финалето на 26 мај на Олимпискиот стадион во Киев, објави УЕФА.

Вечерва ќе биде познат вториот тим кој ќе се бори за трофејот, откако од 20:45 часот на „Олимпико“ во реваншот се среќаваат Рома и Ливерпул.

Реал Мадрид веќе резервираше место за Киев, па шпанските медиуми се заинтересирале за квотите за влезници и УЕФА веќе ги откри.

Стадионот во Киев има капацитет од 63.000 места, а во продажба ќе бидат 40.700 билети, додека остатокот одат за официјални гости и спонзори.