Тричковски даде гол, но АЕК Ларнака загуби од Баер

112
Тричковски (лево) на мечот против Баер Леверкузен

Иван Тричковски во капитенска улога го постигна водечкиот гол за АЕК Ларнака во 25-та минута (во составот беше и Даниел Мојсов), но тоа не беше доволно за избегнување пораз на гости од Баер Леверкузен (2-4), втор во групата во Лига Европа (ЛЕ). Минимален, втор пораз претрпе и тимот на Бобан Николов, унгарски Види, на гости од Челси, 0-1.

Загрепски Динамо, предводен од македонскиот интернационалец во капитенската улога Аријан Адеми, ја забележа втората победа во групната фаза во ЛЕ, на гости над белгиски Андерлехт, 2-0, во јубилејниот 300. меч во европска конкуренција. Победа на гости забележа и португалски Спортинг, но без Стефан Ристовски, кој беше резерва, над Ворскла, со 2-1.

Турски Фенербахче, во чија прва постава беше Елиф Елмас, на домашен терен го совлада Спартак од Трнава со 2-0, а Арсенал (без Дејан Илиев), на гости, славеше над Карабах со 3-0.

Турски Бешикташ загуби на гости од шведски Малме, 0-2, а големи „заслуги“ за тоа има и голманот Лорис Кариус. Тој повторно прими наивен гол (првиот) и потсети на лошото издание во финалето на Лигата на шампионите (ЛШ), кога на голот на Ливерпул на мечот со Реал (1-3), беше виновен за два од трите гола.