Стадионот „Висенте Калдерон“ замина во историјата

59

Минатиот викенд заврши уривањето на стадионот „Висенте Калдерон“, кој 51 година му беше дом на шпанскиот фудбалски клуб Атлетико Мадрид, од 1966 до 2017-та. Градоначалникот на Мадрид и верен навивач на Атлетико, Хозе Луис Мартинез-Алмеида, ги сподели своите емоции на Твитер за иконскиот стадион.

– Колку пати страдав, плачев и се смеев тука, понекогаш на ист натпревар. Постојат работи што ја надминуваат вредноста на фудбалот. Калдерон секогаш ќе биде поврзан со меморијата и со срцето на Мадрид – напиша тој на Твитер.

Трошоците за уривање на стадионот, кој беше со капацитет од 54.907 места, изнесуваа десетици милиони евра. На таа локација сега ќе бидат изградени згради, парк и други објекти за локалното население.