Роналдо (десно) и Дел Пиеро во текот на играчките денови

Легендарниот бразилски фудбалер Луис Назарио да Лима Роналдо преку Инстаграм разговарал со славниот италијански фудбалер Алесандро дел Пиеро.

Една од темите на нивниот разговор била и „Златната топка“. Бразилецот, која се пензионираше пред девет години, открил кој од неговата ера требало, а не ја добил наградата за најдобар играч во светот.

– Алесандро заслужи да ја освоиш „Златната топка“, исто како што ја заслужија и Тоти, Малдини, Раул и Роберто Карлос. Карлос два пати беше втор, но никогаш не ја доби наградата. Секогаш ве ценеа, но имам чувство дека дека и тоа признание требае да го добиете – рекол легендарниот бразилски напаѓач.

Роналдо во кариерата два пати ја освои „Златната топка“, во 1997 и 2002 година.