Видео: Роналдо не го памети по добро арбитерот што ќе го суди финалето на ЛШ

1764
Роналдо (десно) негодува за судењето на Мажиќ на Мундијалот во 2014 година

Србинот Милорад Мажиќ (45) ќе го суди финалето на Лигата на шампионите (ЛШ) помеѓу Реал Мадрид и Ливерпул на 26 мај во Киев, објави Европската фудбалска унија (УЕФА).

Мажиќ е интернационален судија од 2009 година. Тој сезонава ја делеше правдата на четири натпревари во ЛШ, додека претходно го судеше финалето на Купот на конфедерациите помеѓу Германија и Чиле минатата година, како и европскиот Суперкуп помеѓу Реал и Севилја во 2016 година, во кој „кралевите“ стигнаа до трофејот.  

Но, Мажиќ ја делеше правдата и на мечот помеѓу Германија и Португалија (4-0) од групната фаза на Светското првенство во 2014 година, во кој досуди пенал за Германија и го исклучи португалскиот дефанзивец Пепе, по што Кристијано Роналдо и неговите соиграчи јавно негодуваа за одлуките на српскиот судија, кои многумина ги окарактеризираа како контроверзни.