Реал се вратија на тренинзи по пауза од два месеци

52

Реал Мадрид се врати на тренинзи првпат по два месеци од пандемијата на корона вирусот, со Зинедин Зидан со заштитна маска, и со фудбалерите поделени во две групи за тренинзи со практицирање на социјално дистанцирање.

Тимот работеше според стриктните протоколи на шпанската влада, користејќи различни терени за да се комплетираат индивидуалните тренинзи со и без топка. Еден Азар се врати на тренинзите по операцијата на скршениот скочен зглоб, а фудбалерите се вратија на терените во базата во Валдебебас првпат по два месеци.

Капитенот Серхио Рамос изјави дека е „очаен“ да се врати на работа и тврди дека на Шпанија и е потребен фудбалот како помош на економијата.

– На земјата и е потребен фудбалот за економијата, а на луѓето како нешто на што можат да загубат дел од времето. Умирам да се натпреварувам повторно – изјави Рамос.