По 20 години, тим со три финалиња во низа

646

Реал Мадрид трета година во низа ќе игра во финалето на фудбалската Лига на шампионите. Со тоа се доближи до достигнувањето на истиот клуб од 50-тите години од минатиот век (пет во низа, пет титули), а се израмни со Ајакс (од 1971 до 1973) и со Баерн (од 1974 до 1976), кои победуваа во тие финалиња, како и со Бенфика (од 1961 до 1963, две титули), Милан (од 1993 до 1995, една титула) и со Јувентус (од 1996 до 1998, една титула).