Поминаа 33 години од „божјата рака“ на Марадона

162

На денешен ден пред 33 години се одигра четвртфиналниот меч на Светското првенство во Мексико меѓу Аргентина и Англија, на кој Аргентинците победија со 2-1.

Мечот го одбележа Диего Армандо Марадона со два погодока, од кои првиот го постигна со рака, а вториот по продорот и сјајниот дриблинг со што го реши пласманот во полуфиналето.

За тој гол се прераскажува три децении, па затоа голот го викаат „божјата рака“.

Тој неодамна одби да им се извини на Англичаните поради тој гол што беше постигнат а нерегуларен начин.

– Ние Аргентинците не знаевме што се случува. Во реалноста Англија водеше 20-0, знам дека голот го дадов со рака. Не планиравав, но се случи се многу брзо и помошниот судија не ја виде мојата испружена рака“ – рече неодамна Марадона.