Победи на тимови на македонски репрезентативци

141

Унгарскиот МОЛ Фехервар на македонскиот репрезентативец Бобан Николов победи во првиот меч од квалификациите за пласман во фудбалската Лига Европа, дома, на мечот со Вадуц од Лихтенштајн, со 1-0.

Победа дома славеше и кипарскиот АЕК на Иван Тричковски и на Даниел Мојсов, над Левски од Бугарија, со 3-0. Тричковски беше асистент на вториот гол. Шведскиот Норчепинг на репрезентативецот, голманот Давид Митов Нилсон дома славеше на дуелот со Лиепаја од Летонија, со 2-0.

Највисока победа во првите мечеви од второто квалификациско коло забележаа Вентспилс (4-0 дома со Гзира), Еспањол (4-0 дома со Стјернан), Гент (6-3 дома со Виторул), како и АЕК, Торино (3-0 дома со Дебрецин), ФЦСБ (3-0 на гости со Алашкерт) итн.

Реваншите се идната недела. Во третото коло директно се пласирани Сараево на македонскиот репрезентативец Крсте Велкоски, потоа Антверпен, Феенорд, Брага, Спартак Москва, Риека…