Пеле се прости од Марадона: Еден ден на небо заедно ќе шутираме топка

275

Бразилската фудбалска легенда Пеле се прости со својот стар пријател Диего Марадона, велејќи дека е жално да се загуби пријател на ваков начин.

Марадона почина во средата од срцев напад на само 60 години, по што аргентинскиот претседател Алберто Фернандез прогласи три дена национална жалост во земјата.

– Сигурно, еден ден ќе шутираме топка заедно на небото горе – се вели во кратката објава на Пеле дадена до „Ројтерс“.

Иако во текот на годините ги разделуваше генерациски јаз, како и национален јаз во лутотот јужноамериканско ривалство Аргентина-Бразил, двајцата фудбалери подоцна во животот праќаа пријателски пораки еден кон друг.