Пари Сен Жермен на чекор од освојувањето на двојната круна

816

Пари Сен Жермен ќе игра во финалето на фудбалскиот Куп на Франција, а најзаслужен за тоа е Килијан Мбапе кој постигна два гола синоќа во триумфот над Каен со 3:1.

Со оглед на тоа што противник во финалето на ПСЖ ќе му биде нисколигашот Ле Ербје, „светците“ на овој дуел ќе влезат како голем фаворит.

ПСЖ веќе ја обезбеди шампионската титула во Лига 1, па освојување и на куп трофејот ќе значи „дупла круна“ за тимот предводен од Унаи Емери.