Неапол со огнена „поворка“ околу својот омилен стадион кој наскоро ќе го носи името на Диего Марадона се простија со аргентинската легенда која остави голем печат кај навивачите на Наполи, носејќи им ја славната прва титула од Серија А.

Вчерашната смрт на фудбалскиот бог им падна тешко на многу фудбалски фанови, посебно во неговата татковина Аргентина, но сигурно меѓу најпогодените беа „партенопеи“, навивачите на клубот од југот на Италија, каде што Марадона претставуваше нешто посебно. Пред мечот од ЛЕ со Риека, иако не се дозволени навивачи на трибините, никој не можеше да ги сопре да се соберат околу својот храм.