Нејмар влезе на листата со шест други Бразилци

66

Нејмар стана седмиот фудбалер со барем 100 натпревари одиграни за фудбалската репрезентација на Бразил, откако тој играше на пријателскиот дуел со Сенегал (1-1), во Сингапур. Досега Нејмар постигна и 61 гол за Бразил. Повеќе од 100 меча за петкратниот светски првак одиграа и Кафу (142 натпревари, четири гола), Роберто Карлос (125/11), Дани Алвеш (117/8), Лусио (105/4) и Клаудио Тафарел (101/0), а рамно 100, покрај Нејмар, има уште и Робињо (28 гола).