Милан ќе се согласи да паузира од Европа?

126

Италијанските медиуми тврдат дека Милан ќе се обиде да се договори со УЕФА околу прекршувањето на финансискиот ферплеј (ФФП), и ќе се согласи да паузира една година од европскиот фудбал, наместо да настаспува во Лига Европа.

„Росонерите“ прво беа исклучени од сезоната 2018/19, но добија дозвола во последна минута да настапат во Лига Европа, каде што испаднаа уште во натпреварувањата во групи. Последната казна од УЕФА беше 12 милиони евра, ограничување на 21 фудбалер за европските натпреварувања и исклучување на една година, доколку финансиите не се средат до 2021 година, што во клубот сметат дека не можат да го постигнат.

Досега, Милан не се жалеше пред Судот за арбитража во спортот (ЦАС), и според „Кориере дела сера“ ако не успеат да се квалификуваат за Лигата на шампиони преку првенството, можат да прифатат едногодишна казна, бидејќи имаат малку интерес да играат во Лига Европа. Со ова, Милан ќе добие шанса до 2021 година, со продажба на фудбалерите да го испочитува договореното.