Немања Матиќ го продолжил договорот со Манчестер Јунајтед, потврдил тренерот Оле Гунар Солскјер.

Бидејќи договорот му истекува по завршувањето на сезоната, а во првиот дел од сезоната ретко играше, медиумите го поврзуваа Матиќ со Интер, Јувентус, Милан и Атлетико Мадрид.

За овие клубови проблем претставуваше платата на фудбалерот. Матиќ во Јунајтед има неделна плата од 120.000 фунти.

Сепак по повредата на Скот Мектоминеј, Матиќ доби шанса од Солскјер и во целост ја искористи.

– Се договоривме со него, сто отсто ќе остане – рекол Солскјер.

Британските медуми не прецизираат дали Матиќ ќе потпише на една или две години.

Немања Мариќ во Јунајтед е од 2017 година, претходно играл за Челси, Бенфика и Кошице.