Марш одлично се снајде во европските фудбалски води

28

Во првата сезона на клупата на Салцбург, Марш ја освои титулата првак на Австрија, прв ваков трофеј за тренер Американец на Стариот Континент. Марш стана и првиот Американец што предводел тим во групната фаза на Лигата на шампионите, но и заслужи многу пофални зборови за стилот на игра на неговиот тим

Американецот Џеси Марш (46) дојде во Европа за да „направи име“ за себе и за колегите. И тоа го стори на најдобар можен начин, со освојување на титулата фудбалски првак на Австрија со Салцбург, прв ваков трофеј за тренер од САД на Стариот Континент.
– Мојата главна цел по доаѓањето во Европа, секако дека и амбицијата беше дел од тоа, беше да видам дали мојата идеја за лидерство може да напредува во ова опкружување. Беше да се исплива или да се потоне во Европа – вели за „Асошиејтед прес“, Марш, кој е роден во државата Висконсин.
Во првата сезона како тренер на Салцбург, на Марш не му беше тешко да остане во игра и покрај огромните проблеми. Тој пред пандемијата на коронавирусот, на средината од сезоната, мораше да го обновува тимот откако беа продадени Ерлинг Холанд на Борусија Дортмунд и Такуми Минамино на Ливерпул.
Марш стана и првиот Американец што предводел тим во групната фаза на Лигата на шампионите (ЛШ), но и заслужи многу пофални зборови за стилот на игра на неговиот тим. На натпреварот против Ливерпул лани во октомври на стадионот „Енфилд“ (4-3 за Ливерпул), Салцбург губеше со 0-3, но потоа успеа да израмни на 3-3.

Снимката од неговиот говор на полувремето набргу се рашири на социјалните медиуми. Со мешавина од германски и англиски јазик, тој ги повика играчите да не го респектираат премногу Ливерпул.
Играта на Салцбург се базира врз висок пресинг, исто како и на Ливерпул. И резултатите ретко се здодевни. Од 7 јуни досега Салцбург победуваше со 6-0, 5-1, 7-2 и 5-2.
Други американски тренери што воделе поголеми европски тимови се Боб Бредли, во Свонси, и натурализираниот Американец со германско потекло, Јирген Клинсман во Херта Берлин. Ниту еден нема освоено титула.
Салцбург се потпира на развојот на младите таленти од чија продажба се финансира клубот.

– Ни требаат млади играчи што се брзи и силни и кои можат да играат натпревари во серија, кои ќе се развиваат на најдобар можен начин за потоа со нивните трансфери да се одржува добрата финансиска состојба на клубот, но и да играме допадлив фудбал – вели Марш, кој пристигна во Салцбург во сезоната 2019/2020.