Македонско-ерменски пресметки во квалификациите за Лига Европа

195

Освојувачот на купот Академија Пандев ќе се соочи со Зрињски (БиХ), Македонија ЃП ќе се сретне со Алашкерт (Ерменија), а Шкупи против Пјуник (Ерменија) ќе игра против  во првото коло од квалификациите за фудбалската Лига Европа.

Македонските претставници не беа носители на ждрепката влечена попладнево во седиштето на УЕФА во Нион, Швајцарија. 

Првите мечеви се играат на 11 јули реваншите се седум дена подоцна.