По оддржаната ждрепка за Лигата на шампионите, веднаш најмногу внимание предизвикува групата А, каде што се Реал Мадрид и Пари Сен-Жермен, апсолутни фаворити во групата со белгискиот Бриж и турскиот шампион Галатасарај.

Супер интересно ќе биде и во групата Ф, каде што, покрај Барселона, се и Борусија Дортмунд и Интер заедно со чешкиот шампион и аутсајдер во групата, Славија Прага.

Динамо Загреб камбекот во Лигата на шампиони ќе го има во групата Ц, каде што се и Манчестер сити, Аталанта и Шахтјор Донецк, а Црвена звезда исто така има моќна група со Баерн Минхен, Тотенхем и Олимпијакос.

Актуелниот европски шампион, Ливерпул, повторно го доби Наполи како противник, но е апсолутен фаворит за првото место во групата Е со Ред бул Салцбург и Генк. Во групата Д, Јувентус ќе се судри со Атлетико Мадрид, Баер Леверкузен и Локомотив Москва.

ЛИГА НА ШАМПИОНИТЕ

ГРУПА А

Пари Сен-Жермен (Фра)

Реал Мадрид (Шпа)

Клуб Бриж (Бел)

Галатасарај (Тур)

ГРУПА Б

Баерн Минхен (Гер)

Тотенхем (Анг)

Олимпијакос (Грц)

Црвена звезда (Срб)

ГРУПА Ц

Манчестер сити (Анг)

Шахтјор (Укр)

Динамо Загреб (Хрв)

Аталанта (Ита)

ГРУПА Д

Јувентус (Ита)

Атлетико Мадрид (Шпа)

Баер Леверкузен (Гер)

Локомотив Москва (Рус)

ГРУПА Е

Ливерпул (Анг)

Наполи (Ита)

Ред бул Салцбург (Авт)

Генк (Бел)

ГРУПА Ф

Барселона (Шпа)

Борусија Дортмунд (Гер)

Интер (Ита)

Славија Прага (Чеш)

ГРУПА Г

Зенит Санкт Петербург (Рус)

Бенфика (Пор)

Лион (Фра)

РБ Лајпциг (Гер)

ГРУПА Х

Челси (Анг)

Ајакс (Хол)

Валенсија (Шпа)

Лил (Фра)