Лион поднесе жалби против Марсеј за оштетувања на стадионот

622

Францускиот фудбалски клуб Лион поднесе неколку жалби против Олимпик од Марсеј заради штетата направена на стадионот за време на финалето на Лига Европа.

Лион навел подолг список со оштетувања на стадионот, кои опфаќаат врати, светилки и систем за видео надзор.

Клубот соопшти и дека е потребна замена на 105 седишта оштетени на делот на трибините каде што навивачите на Олимпик го следеле финалето против Атлетико Мадрид, кое нивниот тим го загуби со 3:0.

Од некои продавници на стадионот е украдена роба, а пиротехниката која навивачите на Олимпик ја фрлија пред почетокот на мечот, довело до „значителни оштетувања“ на покривот на стадионот.

Лион и Марсеј се големи ривали во француското првенство и присутна е нетрпеливост меѓу навивачите на двата клуба.