Лига на нации: Историска победа на Косово

246

Репрезентацијата на Косово синоќа во Приштина ја забележа првата победа на еден официјален натпревар во организација на УЕФА. Косово ги победи Фарски Острови со 2:0 во Д-дивизијата Група-1 од Лигата на нации.

Воедно ова беше прв натпревар што репрезентацијата на Косово го играше на домашен терен. Претходно ова селекција кога беше домаќин настапуваше во Албанија, бидејќи стадионот „Фадиљ Вокри“ во Приштина не ги исполнуваше стандардите пропишани од Европската фудбалска федерација.