Ливерпул може да избие на третото место

723

Ливерпул со нова титула во фудбалската Лига на шампионите (порано Куп на шампионите) може да избие на третото место на листата на прваци. Реал Мадрид води со 12 титули, втор е Милан со седум, а по пет имаат Ливерпул, Барселона и Баерн. Со осмото финале, пак, Ливерпул се израмнува со Барселона, а на оваа листа води Реал со 16, потоа следуваат Милан со 11, Баерн со 10, Јувентус со девет итн.