Коста повреден, неизвесен за двомечот со Арсенал

1115

Напаѓачот на Атлетико Мадрид, Диего Коста би можел да го пропушти полуфиналето против Арсенал од Лига Европа, откако му беше дијагностицирана повреда на тетивата на левата нога и ќе треба да одмора извесно време.

Шпанскиот напаѓач беше повреден во четвртокот вечер во Лигата на Европа против Спортинг Лисабон. Атлетико го загуби натпреварот со 0:1, но продолжува со вкупен резултат од двата натпревари од 2:1.

– При враќањето во Мадрид, медицинскиот штаб на клубот направи тестови на напаѓачот, а во дијагнозата се наведува дека има повреда на тетивата на левата нога. Сè уште не е јасно колку време тој ќе се опоравува – се вели во соопштението на клубот.

Атлетико гостува на Арсенал во првиот натпревар од полуфиналето на Лигата на Европа на 26-ти април, а на 3-ти мај е домаќин во реваншот.

Коста, кој минатата година се врати во Атлетико, има шест гола во 18 натпревари оваа сезона.