Евертон му врачи отказ на Алардајс

526

Премиерлигашот Евертон по само шест месеци му даде отказ на менаџерот Сем Алардајс. Најголемите забелешки на сметка на Алардајс беа поради декадентниот стил на игра што тој го протежираше и кој наиде на негативни реакции кај навивачите. Како наследник на Алардајс (63) се спомнува Португалецот Марко Силва (43), поранешниот менаџер на Хал и на Вотфорд, кој беше прва опција по смената на Роналд Куман.