„Граѓаните“ и „светците“ најбројни во мундијалскиот состав на Бразил

786

Селекторот на бразилската репрезентација, Аденор Леонардо Бачи познат во фудбалската јавност како Тите, го објави списокот од 23 фудбалери за настап на Светското првенство во Русија.

Список: Голмани – Алисон, Едерсон и Касио; Одбрана: Миранда, Маркињос, Тијаго Силва, Марсело, Филипе Луис, Фагнер, Педро Жеромел и Данило; Среден ред – Касемиро, Фернандињо, Паулињо, Ренато Аугусто, Филипе Кутињо, Вилијан и Фред; Напад – Габриел Жесус, Фирмино, Даглас Коста, Тајсон и Нејмар.

Во составот на Бразил најбројни се фудбалерите на Манчестер сити, кој е застапен со четворката Едерсон, Данило, Фернандињо и Габриел Жезус, додека ПСЖ даде тројца играчи, Нејмар, Маркињос и Тјаго Силва. Реал Мадрид, Барселона, Шахтер Доњецк и Коринтијанс имаат по двајца репрезентативци.

Меѓу фудбалерите кои се надеваа на повик за Мундијалот, но не се најдоа на списокот се, Алекс Сандро од Јувентус и двоецот на Монако, Фабињо и Жемерсон. 

Бразил се наоѓа во групата Е заедно со Србија, Швајцарија и Костарика, а првиот натпревар ќе го играат на 17 јуни против Швајцарците.