Германија пак може да има седум тима во Европа

32

Седмопласираниот во германската фудбалска Бундес-лига може да игра во Европа во следната сезона, но постапката уште е нејасна, објави „Кикер“. Волфсбург, Хофенхајм и Фрајбург сега се од 6-то до 8-то место. Бидејќи Баерн и Баер ќе играат во финалето на Купот, а двата ќе се квалификуваат за Европа преку лигата, па седмата екипа на табелата ќе има корист и сезонава, како лани Ајнтрахт, со настап во квалификациите за Лига Европа.