Ван Дајк прв центархалф, играч на сезоната на УЕФА

59

Холанѓанецот Вирџил ван Дајк (28), центархалфот на европскиот шампион Ливерпул, го доби признанието на Европската фудбалска унија (УЕФА) за најдобар играч на сезоната 2018/2019. Претходно Ван Дајк беше прогласен за играч на сезоната во Премиер-лигата, во која „црвените“ беа втори, со бод помалку од првакот Манчестер сити, а го освои и признанието за најдобар играч во финалето на Лигата на шампиони (ЛШ) против Тотенхем (2-0).

Ван Дајк, кој доби 305 гласа (Меси 207, а Роналдо 74), е првиот одбранбен фудбалер што го добива ова признание, кое се доделува од 2010/2011 г.
Во минатото само двајца одбранбени играчи добивале слични признанија, Италијанецот Фабио Канаваро, освојувач на титулата светски првак во 2006 година, и Германецот Матијас Замер, една деценија порано, кога во дресот на Борусија Дортмунд ја освои титулата првак на Европа. Очигледно времињата се менуваат и дефанзивците стануваат сѐ побитни и поценети.

– Реткост е ваква награда да добие одбранбен играч, што е многу важно за фудбалската игра во целина. Да, сите ние сакаме голови, да ги постигнуваме и да ги гледаме, но сѐ повеќе луѓето ги сакаат и ги почитуваат одбранбените фудбалери. Вирџил е феноменален, најдобар во светот, за неговите квалитети може да се напише книга – изјави менаџерот на Ливерпул, Јирген Клоп.
Во минатите осум години, признанието петпати го добиваа Лионел Меси (2011, 2015) и Кристијано Роналдо (2014, 2016, 2017), кои и годинава беа во најтесниот круг на кандидати. Покрај нив, признанието го добиваа Андрес Иниеста (2012), Франк Рибери (2013) и Лука Модриќ (2018).

Признанието за најдобар голман му припадна на Алисон Бекер (Ливерпул), за играч од средниот ред на Френки де Јонг (Ајакс/Јувентус), а за најдобар напаѓач на Меси.
Кај жените признанието за фудбалерка на сезоната го доби Англичанката Луси Бронз, која, како и Ван Дајк, е одбранбен играч, десен бек на европскиот првак Лион. Л.Д.