Голманот на Јувентус, Џанлуиџи Буфон изјави дека неговата екипа мора да ја одржува предноста, за да го зачува првото место на табелата во италијанската фудбалска Серија А.

– Фрливме пет важни бодови на последните натпревари. Се уште сме на првото место, но со предност од само еден бод. Наша цел и должност е да ја зачуваме предноста до крајот на сезоната – истакна искусниот голман.

По гласините дека тој имал конфликт со некои од соиграчите по минатонеделниот пораз од Наполи, Буфон го демантираше тоа и нагласи дека некој сака да внесе раздор во екипата.

– Тоа се обиди да се дестабилизира заедништвото на екипата. Никој 17 години, колку што сум јас во Јувентус, не вперил прст во соиграч, или пак го обвинил за пораз и тоа никогаш нема да се случи додека сум јас капитен на оваа екипа – потенцира Буфон.

Според него секој следен натпревар е одлучувачки и така треба да се пристапува кон сите противници. Јувентус вечерва му гостува на Интер во дербито на 35-то коло (20.45 часот).