Борба на лондонските клубови за Алегри кој најави заминување во странство

440

Тренерот на Јувентус, Масимилијано Алегри соопшти дека планира на крајот од сезоната да замине од клубот.

Во интервју за британски „Дејли телеграф“ нагласува дека е заситен и дека повеќе нема мотив да работи во Италија и по завршувањето на сезоната планира да се пресели во странство, а најверојатна дестинација ќе биде Англија.

– Сигурно заминувам во странство, со Италија завршив – потенцира Алегри.

Во моментов кружат гласини дека за неговите услуги се заинтересирани лондонските клубови Челси и Арсенал.

Тој истакна дека со клупскиот фудбал планира да се занимава уште следните пет до шест години, а потоа ќе премине на репрезентативно ниво и ќе работи како селектор.

Јувентус со Алегри освои три титули во низа во Серија А, три Купа на Италија и еден Супер куп.