Берлускони целосно ја купува Монца

117

Поранешниот сопственик на Милан, Силвио Берлускони, се согласи целосно да ја купи Монца.

Адријано Галијани, долгогодишен прв асистент на бизнисменот, ќе биде извршен директор на „бјанкоросите“.

Преговорите помеѓу Берлускони и актуелниот шеф на Монца, Никола Коломбо, се одржуваа со недели, откако се веруваше дека договорот ќе биде за 70 отсто од акциите.

Според новите информации, Коломбо ќе остане претседател на Монца, но клубот ќе биде во сопственост на „Фининвест“.

Берлускони ќе плати околу три милиони евра за да го преземе управувањето со стадионот „Бриантео“.