Баерн и Севилја во мечот за Суперкупот влегуваат со долги низи без пораз

102

Баерн, кој досега има една победа во Суперкупот, е во серија од 22 триумфа во низа, а Севилја, која исто така еднаш го освои тој трофеј, одигра 21 меч едноподруго без пораз, пишува УЕФА

ФУДБАЛ

Ангажиран како тренер на Севилја во летото 2019 година, првата сезона на Хулен Лопетеги заврши во шестиот триумф на клубот во фудбалската Лига Европа. Сега поранешниот шеф на Порто и на Реал Мадрид се враќа на деловните активности, бидејќи неговиот тим игра со европскиот првак Баерн, во мечот за Суперкупот на УЕФА, утре во Будимпешта.
– Играњето за Суперкупот не се случува секој ден, па уште поретко против таков спектакуларен противник како Баерн, кој на брилијантен начин ги освои домашните лига и куп и Лигата на шампионите. Тие се одличен тим, со неверојатна сила во однос на индивидуалните играчи. Имаат тренер што заслужува голема заслуга за начинот на кој управува со тимот, давајќи му силен идентитет покрај многу фокусирање на тимската работа. Играме против најдобриот тим во светот во моментов. Знаеме дека не сакаме само да се предадеме. Имаме многу почит и восхит за овој тим, но исто така ние сме и тим што е многу горд, амбициозен и возбуден. Целосно имаме намера да му пристапиме на финалето со желба да играме добро. Нема да биде лесно, но на тоа очигледно се надеваме – вели Лопетеги, пренесе УЕФА на својата интернет-страница.
Тежок меч очекува и Ханси Флик, тренерот на Баерн.

– Можам само да ви кажам што ми рекоа другите што веќе играа во Суперкупот на УЕФА. Тие ми рекоа дека ова е шлаг на тортата кога ќе го кренеш трофејот по извонредната сезона. Нашата цел е јасна дека сакаме да го добиеме овој натпревар. Мислам дека истото тоа се однесува и на Севилја. Ова ќе биде тежок меч за нас. И двата тима имаа кратка пауза и не многу време за да се подготват за натпреварот, но, сепак, се надевам дека немаме изгубено ништо во однос на нашата издржливост и подготвеност. Тоа е нов почеток. Ни недостигаат играчи како Филипе Кутињо, Алваро Одриозола и Иван Перишиќ, кои не се дел од клубот. Но ќе се приспособиме – рече Флик.

Баерн досега има четири настапи во меч за Суперкупот и има една победа, над Челси во 2013 година. И Севилја има еден триумф (над Барселона во 2006 година), но од пет настапи. Двете екипи се во голема серија, Баерн има 22 победи во низа, а Севилја одигра 21 меч по ред без пораз, пишува УЕФА.
Во досегашните 44 изданија на Суперкупот, 24 пати победил европскиот првак. Најмногу трофеи имаат Милан и Барселона, по пет, од фудбалерите Паоло Малдини и Дани Алвеш освоија по четири, а меѓу тренерите Карло Анчелоти и Пеп Гвардиола славеа по трипати.