Андонова со Барселона триумфира во Суперкупот на Каталонија

190

Женскиот фудбалски тим на Барселона на чело со најдобрата македонска фудбалерка, Наташа Андонова (24), го освои Суперкупот на Каталонија, откако во финалето убедливо славеше над Еспањол со убедливи 7-0. Андонова одигра одлично во големото финалето, постигнувајќи два гола за шпанскиот гигант, од кои вториот гол го постигна директно од корнер.

Ова е вторпат Андонова да постигне гол од аголот, а првпат тоа ѝ успеа минатата сезона против Валенсија. Андонова имаше извонреден настап и во полуфиналето на Каталонскиот суперкуп против Пардињес, кога за само 13 минути успеа да постигне хет-трик, а Барселона триумфира со превисоки 9-0. Во двата меча на Барселона, Андонова беше стрелец на пет гола.