Успешен старт на ЖРК Куманово во ЕХФ Купот

117

Синоќа во спортската сала во Куманово ракометарките на Куманово во рамките на првиот натпревар од елиминационите натпревари од европскиот ЕХФ Куп ја совладаа екипата на Славија од Прага со 27:23 (15:11) со што денеска во вториот натпревар кој повторно го играат на домашен терен ке влезат со позитива од 4 гола разлика.

Што се однесува пак синоќешниот натпревар тој освен на почетокот кога домашните ракометарки го почнаа натпреварот несигурно и со малку трема гостинските ракметарки од Чехословачка во првите 5-6 минути на два пати имаа водство од 1:3 (3мин.) и 3:5 (6мин.) останатиот дел им припадна на ракометарките на Куманово кои во продолжението имаа целосна контрола врз играта и врз резултатот па на крајот сосема заслужено стигнаа до многу значајна победа од 27:23.

Меѓутоа ракометарките на Куманово до победата на синоќешниот натпревар не стигнаа така лесно бидејќи гостинките од Прага во последните петнаесетина минути кога имаа негатива од 7 голови (22:15) покажаа дека сепак и тие имаат свој карактер и свој квалитет и со серија од 6 голови во низа се доближија на негатива од само 1 гол (22:21) по што во последните 10 минути домашните ракометарки се созедоа и резултатски повторно се вратија во играта и на крајот заслужено победија. Овој натпревар го одбележаа двете домашни ракометарки Медеа Чокели и Ангела Јанкуловска кои на синоќешниот натпревар заедно постигнаа дури 19 голови со што воедно беа и главните креатори на победата на ЖРК Куманово. Мал хендикеп на
синоќешниот натпревар за екипата на ЖРК Куманово беше и изненадувачки малата посетеност на натпреварот ако се има предвид податокот дека моментно оваа екипа е најуспешната спортска екипа во градот.

Најефикасни ракометарки на синоќешниот натпревар кај ЖРК Куманово беа Медеа Чокели со 10 и Ангела Јанкуловска со 9 голови додека пак кај гостинките од Прага, Адриана Мисова со 7 и дури пет останати ракометарки со по 3 постигнати голови. Вториот натпревар од овој двомеч ќе се одигра вечерва исто така во Куманово а во него екипата на ЖРК Куманово официјално ќе настапи како гостин со големи шанси за уште еден успешен резултат и пласман во наредното коло од ЕХФ Купот.

Т.Д.