Дејан Станковиќ донирал респиратори и побара другите спортисти да се вклучат

190

Легендарниот српски фудбалер, а сега тренер на Црвена звезда, Дејан Станковиќ донирал респиратори и медицинска опрема на Србија по пандемијата на коронавирусот и во исто време ги повика и другите славни спортисти да се вклучат во акцијата.

Станковиќ за „Б92“ вели дека ова се работи само за почетокот на активностите на луѓето со добра волја и дека очекува да има нови донации.

– Наша должност во овој тежок момент е да се помогне и да се даде помошта на тие на кои им е најпотребна. Не е важно колку, секој гест може да помогне да се спаси еден живот – изјави Станковиќ.