Рускиот тајкун и сопственик на Челзи, Роман Абрамович денеска доби израелско државјанство и ќе се пресели во Тел Авив, објавија израелските медиуми.

Порталот „Јанет“, наведе дека Абрамович заминал во Тел Авив и дека добил документ со што се „потврдува неговиот статус како граѓанин на Израел“.

Официјална потврда за информациите засега нема. Ниту портпаролот на Абрамович не сакаше да коментира.

Неодамна израелските медиуми објавија дека Абрамович одлучил да земе израелско државјанство бидејќи му истекла работната виза во Велика Британија.