- Резултати од пребарувањето

Ако не сте задоволни со резултатите, ве молиме направете ново пребарување

Патријархот Порфириј стигна во Скопје, двете делегации се сретнале во резиденцијата на г.г. Стефан

Српскиот патријарх Порфирије денеска пристигна во Скопје заедно со осум владици од Српската православна црква. За утре е закажана утринска литургија која ќе се одржи...

Иконому за изјавата на Ердоган: Нашата политика е политика на принципи

Нашата политика е политика на принципи, вели портпаролот на грчката Влада Јанис Иконому во реакцијата за ставот на турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган дека...

Нихон-Џи Фестивал: Храм на јапонската култура во Македонија

На 28 мај (сабота), со почеток во 11 часот, во просториите на Јавна Соба (Public Room) во Скопје, ќе се одржи Нихон-Џи Фестивалот -...

Ердоган: Мицотакис „повеќе не постои“ за мене, никогаш нема да се согласам за средба...

Претседателот на Турција, Реџеп Таип Ердоган денеска изјави рече дека грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис повеќе не постои за него по забелешките и критиките на...

Ковид-пандемијата не е завршена, предупреди Тедрос Адханом Гебрејесус

Пандемијата со ковид-19 не е завршена, предупреди шефот на Светската здравствена организација (СЗО), Тедрос Адханом Гебрејесус и покрај падот на пријавени случаи. Генералниот директор на...

Петков: Очекуваме групи кои не сакаат добрососедство да се обидат да предизвикаат провокации

Бугарскиот премиер Кирил Петков, по денешната средба со неговиот македонски колега Димитар Ковачевски во Рим изјави дека „најважно за владите на Бугарија и на...

ЗНМ, СЕММ, ССНM: Владата со народни пари фаворизира одредени медиуми

Македонската делегација предводена од премиерот Димитар Ковачевски денеска е во Рим во работна посета во рамки на одбележувањето на 24-ти мај, Денот на сесловенските...

ММФ: Меѓународната заедница треба да ги намали трговските бариери за да се бори со...

Меѓународната заедница треба да ги намали трговските бариери, за да се бори со инфлацијата. Оваа препорака ја има во заедничката статија, објавена денеска од...

Приказна со среќен крај: Спасен коњот кој беше врзан и оставен без храна и...

Екипи на скопската Зоолошка градина (ЗОО) заедно со директорот Кристијан Стаменов, полиција и инспектор на АХВ спасија коњ, кој бил врзан и оставен без...

Во моментов не може да се зборува за напредок со Бугарија, изјави Ковачевски по...

Македонскиот премиер Димитар Ковачевски, по денешнаѕа средба со неговиот бугарски колега Кирил Петков во Рим, изјави дека „во овој момент не може да се каже...