ТОЈ ШАРЕН СВЕТ

Авантуристичките подвижни слики ви овозможуваат да избегате од секојдневните тешкотии и да нурнете главно во фасцинантен свет полн со неверојатни откритија и интересни карактери. Лани се снимени одлични странски авантуристички филмови што се или ќе бидат објавени во текот на оваа година. Доколку одберете да погледнете некој од нив, ќе ве пренесе во далечни прекуокеански земји и, заедно со главните ликови, ќе се најдете во вртоглава авантура!

Ѕверопој 2 (САД)
Жанр: цртан филм, мјузикл, фантазија,
комедија, авантура

„Ѕверопој“ е најдолговечен анимациски проект на „Илуминација ентертејмент“, кој трае 108 минути.
Креаторите сè уште молчат за заплетот на вториот дел од музичката историја. Но познато е дека гледачите повторно ќе се сретнат со веќе познатите, сакани и симпатични ликови. Животот на главните ликови значително се подобри по учеството на натпреварот за најдобра песна организиран од Бастер Мун. Секоја од симпатичните „шармерки“ беше во можност да ги надмине неизвесноста и стравот и јавно да се покаже. Веројатно во вториот дел, Бастер Мун повторно ќе излезе со натпревар за песна!

Змејово засолниште (САД)
Жанр: цртан филм, фантазија, романса

„Змејово засолниште“ е филм адаптација на популарната видеоигра од 1980-тите. Во возбудлива игра, корисникот го контролира витезот Дирк, чија цел е да ја пронајде принцезата, киднапирана од крволочниот змеј. За да се справи со таквата одговорна мисија, тој ќе мора да заборави на стравот и да влезе во темната зандана. Дали Дирк ќе може да го надмине својот внатрешен страв и да ги победи сите што ќе му застанат на патот?

Лига на чудовишта (САД)x
Жанр: цртан филм, фантазија, комедија, семеен

Слоганот на цртаниот филм е „Херојот ќе воскресне. Порано или подоцна“.
Тинејџерката Вини сонува да ги следи стапките на својот татко и да стане професионална тренерка, за да создаде вистински шампион. Но спортот во кој сака да се истакне младата хероина не е обичен. Тоа е борење со чудовишта. Нејзиниот спортист не е личност, туку огромно чудовиште по име Стив. Тој поседува импресивни димензии, но не е способен за сериозна борба со противникот, затоа што е симпатичен, љубезен и секогаш несмасен. Но Вини не очајува и е сигурна во успехот. Наскоро тие ќе имаат важна борба со застрашувачки противник по име Тентакл.

Банкарската сметка на господинот Тод
(Велика Британија)
Жанр: цртан филм, драма, биографски

„Банкарската сметка на господинот Тод“ е последниот филм на режисерот Луис Мандок. Кенет Греам на училиште покажал одлични резултати. Младиот херој сонувал да замине за Оксфорд, да студира, но поради превисоките трошоци за образование, не можел да го стори тоа. Наместо тоа, Кенет се вработил во банка и не бил задоволен. Еден ден го зел пенкалото в рака и почнал да пишува приказни за деца. Поттик му била сериозната болест на неговиот мал син Аластер. За да го разоноди и оттргне од реалноста, грижливиот татко измислил неверојатни приказни за авантурите на една жаба по име г. Тод и неговите пријатели.