По терористичките напади од 11 септември 2001 година, ниедна странска терористичка организација не успеа во намерите да изврши смртоносен напад врз САД, но џихадистите и другите екстремисти спроведоа повеќе смртоносни напади низ светот

Дваесет години по катастрофалните напади на Ал каеда врз САД, во кои загинаа 2.977 луѓе, еден од ветеранските водачи на Ал каеда беше добредојден во Авганистан, контролиран од талибанците. Амин ал Хак, авганистански државјанин и поранешен шеф на Црната гарда, одговорен за заштита на Осама бин Ладен, беше снимен на 31 август во авганистанската провинција Нангахар. Сликите сугерираат дека командантите на Ал каеда се добредојдени уште еднаш во Авганистан, кој сега е контролиран од талибанците.
Д-р Ал Хак служеше како шеф за безбедност на Бин Ладен за време на битката во Тора Бора, во Нангархар, во 2002 година. Ал Хак им помогна на водачот на Ал каеда и на други високи команданти да избегаат од американската операција „Анаконда“, која беше напад врз пештерскиот комплекс. Бин Ладен и Ал Хак побегнаа во Вазиристан, во провинцијата Хајбер Пактунхва, во Пакистан.
Меѓу другите терористички лидери е Халид Шеик Мохамед, пакистански државјанин, кој е „главниот архитект на Ал каеда за нападите на 11 септември“, според комисијата за 11 септември. Откако беше фатен во март 2003 година, од страна на ЦИА и пакистанската тајна полиција, Мохамед призна дека е вмешан во нападите во 2001 година, бомбашкиот напад во 1993 година, светскиот трговски центар и убиството на новинарот Даниел Перл. Во моментов го чека судење и е затворен во Гвантанамо, Куба.
Абу Мухамед ал Масри, египетски државјанин и трет во командата на Ал каеда, беше убиен во Техеран на 7 август 2020 година, на годишнината од нападите во 1998 година врз американските амбасади во Африка, во кои загинаа 224 луѓе. Се верува дека атентатот е извршен од Израел, по налог на САД.
Ал-Масри ги обучи сомалиските милитанти да користат советски ракетни гранати за соборување два американски хеликоптери „блек хок“ во Могадишу, во 1993 година.
Саиф ал Адел е уште еден египетски државјанин и четврти во командата на Ал каеда. Тој е поранешен експерт за командоси и експлозиви, исто така одигра централна улога во инцидентот во „блек хок“, бомбашките напади на американската амбасада и самоубиствениот напад на „УСС кол“.