Исончаниот тен секогаш е во тренд, но што со изгорениците

29

Сите знаеме дека е неопходно да се сончаме во ограничени интервали и задолжително да користиме кремови со заштитен фактор секој пат кога ќе одиме на плажа или само на прошетка под жешкото сонце.

Но, за жал, понекогаш ги игнорираме овие важни правила и, логично, резултатот што го добиваме се изгорениците од сонце. Кожата станува црвена, а во најтешките случаи се појавуваат плускавци, чешање, слабост, па дури и главоболки. Во такви моменти, на кожата ѝ е потребна посебна нега, што ќе ѝ помогне да се справи со повредите добиени од сонцето. Штом ќе почувствувате чувство на печење, веднаш одете под сенка или покријте ја оштетената површина на кожата со облека. За да го забавите развојот на воспалителниот процес, изладете ја кожата со ладна облога: може да биде пешкир навлажнет со свежа вода, гел од алое вера (или сок од самото растение) или кој било лосион за ладење (што е најважно – да не биде базиран на алкохол).

Нанесете крем со пантенол, екстракт од алое или која било друга смирувачка состојка на изгорената област за да ја навлажните кожата.