Ѓорческа со победа и пораз се прости од Њујорк

142

Лина Ѓорческа, најдобрата македонска тенисерка, не ја мина втората квалификациска пречка на Отвореното првенство (ОП) на САД во Њујорк. Таа загуби од Хрватката Јана Фет (22), моментално 128-та на ВТА ранг-листата, во три сета со 3-6, 6-2, 6-3. Во првото коло Ѓорческа ја елиминира Американката Лорин Дејвис, со 6-7, 7-5 и 6-3.

За Ѓорческа ова беше трет настап во низа во квалификациите во Њујорк и прв позначаен турнир по долгата, повеќемесечна пауза поради повредата на зглобот на левата рака. На претходните два настапа во Њујорк, таа не го мина 1-то коло, во 2016-та загуби од Американката Катрин Белис, 0-6, 2-6, а лани од Австралијката Дестени Аиава, во три сета со 6-4, 4-6, 3-6.