Ципрас: Преспанскиот договор може да биде модел за регионот

194

Грчкиот премиер Алексис Ципрас во своето обраќање пред Европскиот парламент ги истакна дипломатските успеси на неговата влада во регионот, нарекувајќи го Преспанскиот договор „врвот на нашите напори“.

– Со премиерот Заев од ПЈРМ успеавме да стигнеме до заеднички прифатливо решение без употреба на сила, туку преку дипломатија и дијалог. Oвој договор може да биде модел за решавање на споровите во нашиот регион – изјави Ципрас пред европратениците.

Преспанскиот договор и „лидерството на Ципрас и Заев“ ги поздрави и Европската комисија преку еврокомесарот Валдис Домбровскис, кој рече дека преку решавањето на овој долгогодишен спор „тие поставија пример за регионот и за поширокиот свет“.
Ципрас вчера во Европскиот парламент учествуваше во дебата за иднината на Европа.