Француска клупска доминација во ЛШ

680

Вторпат во историјата на завршниците во ЛШ, една земја ќе има три свои претставници во борбата за титулата

Ракометната доминација на француската машка ракометна репрезентација на европските и на светските натпреварувања, сезонава својот квалитет и успех го преслика и во Лигата на шампионите (ЛШ), каде што три нејзини претставници изборија настап на завршниот турнир во Келн. ПСЖ, Монпелје и Нант заедно со македонскиот и актуелен европски шампион Вардар, ќе се борат за титулата европски првак.
Ова е вторпат во историјата на завршниците во ЛШ една земја да има три свои претставници во борбата за титулата. Првиот пат беше во сезоната 2008/2009 кога Германија беше застапена со Кил, Левен и Хамбург, но сепак, титулата му припадна на шпански Суидад Реал.

Годинашниот пласман на фајналфорот во Келн е историски за македонскиот капитен Кирил Лазаров и за неговиот тим Нант. Лазаров е единствениот ракометар што со четири различни клуба се пласирал во завршницата на ЛШ, а за Нант, пак, ова е првпат во историјата на клубот да обезбеди завршница во Келн. Меѓу француските клубови забележителен е и пласманот на вториот француски претставник Монпелје, кој, пак, стана прв тим на кој му успеало да се пласира на главниот турнир откако претходно играл во групите Ц и Д, во кои што се натпреваруваат екипи со послаб квалитет. Монпелје во осминафиналето го елиминира шпанскиот гигант Барселона, а во четвртфиналните дуели беше подобар од поранешниот европски првак Флензбург.
Најлесен и најубедлив пат до Келн сезонава имаше француски ПСЖ, кој по доминантната игра во групната фаза, во која забележа 11 победи едно реми и два пораза, во четврт-финалето го декласираше полскиот првак Киелце.