Роналдо ќе игра за петтиот трофеј

630

Речиси целиот тим на Реал Мадрид може да се искачи едно скалило погоре на листата на фудбалери повеќекратни европски прваци, ако слават во финалето на ЛШ сезонава. По три титули досега освоија Начо, Каземиро, Рафаел Варан, Дани Карвахал, Иско, Лука Модирќ, Карим Бензема, Марсело, Герет Бејл, Серхио Рамос и Тони Крос. Кристијано Роналдо, пак, може да стане десеттиот фудбалер со пет титули. Рекордер е Франциско Генто од Реал, со шест трофеи.