Роже Федерер оствари рекордни 700 недели

1074

Најдобриот швајцарски тенисер Роже Федерер во своето трофејно резиме запиша уште еден рекорд, кој ќе биде тешко достижен во блиска иднина. Федерер, кој освои 20 гранслем-титули, стана првиот играч во историјата на АТП што поминал 700 недели помеѓу четирите најдобри тенисери во светот, односно повеќе од 13 години. Швајцарецот помина 600 недели меѓу најдобрите тројца тенисери и 500 недели меѓу првите двајца на АТП-листата. Моментно Федерер е на втората позиција, зад вечниот ривал, Шпанецот Рафаел Надал.